Virtuální volební program II

Přináším mírně upravenou podobu mého virtuálního volebního programu. Je o něco radikálnější než minule, byť stále poměrně umírněný :-)

Práce a sociální věci

  1. Zrušení veškerých socialních dávek, přídavků, podpor v nezaměstnanosti apod. Nahrazení jednou univerzální dávkou v hmotné nouzi, kdy by stát dorovnával lidem příjmy na životní minimum (při jeho stanovování by se bral ohled na počet lidí v domácnosti a započítavaly by se až 3 děti).
  2. Zrušení úřadů práce, ponechání informačního systému pro nabídku a poptávku pracovních míst.
  3. Státní sociální a důchodové pojištění (resp. daň) by přestalo být povinné a zůstalo by pouze dobrovolnou variantou. Kdo by chtěl, nechť se zajistí, jak sám uzná za vhodné.

Finance, daně

  1. Zrušení daně z příjmů (zaměstnanců). Zamýšlený efekt: stát by ušetřil na úřednících, snížila by se nezaměstnanost, lidem by zbylo více peněz, které by utráceli (a jejich část by se tedy vrátila formou DPH), více by rostl HDP (na kterém závisí příjmy z daní více než na konkrétní procentní sazbě).
  2. Zrušení dědických daní, daní z převodu nemovitostí apod. a související restrukturalizace finančních úřadů.
  3. Maximální možné zjednodušení podnikání. Nebránil bych se ani úplnému zrušení povinnosti mít živnostenský list – podnikání by mělo být přirozeným lidským právem.
  4. Přísný audit různých dotací, příspěvků, atd. – tedy všech aktivit, na které dává stát peníze; rasantní úspory. Na co nejsou peníze, to holt nebude (naše rodinné rozpočty také tak fungují).
  5. Nutnost vyrovnaného (nebo přebytkového) státního rozpočtu bude zakotvena v ústavě. Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit dávat každý rok desítky miliard pouze na úroky státního dluhu.

Státní správa

  1. Co nejvíce agendy nahradit chytrými informačními systémy, regulace stavu úřednictva. Je levnější přenášet a archivovat bity než  kilogramy papíru. (Dle hrubého odhadu 95 % věcí, které jsem za poslední rok vyřizoval na úřadech, by šlo vyřídit přes internet.)
  2. Všude zavést hierarchickou strukturu řízení zaměstnanců, zrušit platové třídy a nahradit osobní mzdou.
  3. Úředník je osobně odpovědný za následky svých rozhodnutí. Tedy takové ty různé pokuty za předražené zakázky a další vědomé pochybení by neplatil stát státu, ale vždy úředník, který to podepsal (a velmi pravděpodobně za to dostal odměnu).
  4. Ve státní správě smí pracovat člověk, který již nejméně rok pracoval v soukromé firmě nebo podnikal (a má tedy alespoň hrubé představy o světě, kde se peníze musí nejprve vydělat).
  5. Jakákoliv volená funkce je jen pro občany starší 40 let. Politika by měla být jakýmsi vrcholem kariéry lidí, kteří už něco dokázali, ne rychlým výtahem ke kariéře a moci.

Volební systém

  1. Snížení limitu ve volbách do poslanecké sněmovny z 5 % na 0,5 % (odpovídající jednomu křeslu).
  2. Možnost volit až 3 různé osobnosti, klidně z různých stran.

Zdravotnictví

  1. Státní zdravotní pojištění (resp. daň) nebude povinné pro ty, kdo si sjednají jeho komerční obdobu.
  2. Stát by stanovoval ceny léků, dostupnost úkonů apod. pouze pro své pojištěnce (ti by se záhy divili, proč to ti ostatní mají levnější).
  3. Běžné zdravotní úkony (dejme tomu do 1000 Kč) hradí pacient v hotovosti; pokud chce, přeposílá fakturu své zdravotní pojišťovně k následnému proplacení.

Průmysl, doprava

  1. Postupná privatizace ČD.
  2. Možnost stavby soukromých silnic a dálnic (čemuž by se dobře pomohlo tím, že by stát přestal budovat ty své, předražené).
  3. Liberalizace a privatizace energetického průmyslu.
  4. Privatizace dalších státních podniků (kde je to jen trochu možné).

Zemědělství

  1. Konec dotování výroby biopaliv.
  2. Zvážil bych i úplný konec dotování zemědělců. Je to nepopulární téma, ale zastávám názor, že za kvalitní produkci si lidé rádi připlatí a tu tuctovou klidně dovezeme odjinud ve stejné kvalitě. A jsou-li někde ochotni to dotovat a nám to levně vozit, ať tak činí. Mezi našimi zemědělci by se aspoň oddělilo zrno od plev.

Kultura, školství

  1. Vrácení církevního majetku a okamžité ukončení dotování církví ze státního rozpočtu.
  2. Rychlý přechod z veřejného financování na školné u VŠ (časem zvážit i pro zbytek škol).
  3. Základní vzdělání by nezahrnovalo pouze umět nazpaměť násobilku a vyjmenovaná slova, ale též jakousi výchovu k samostatnému a logickému myšlení při řešení životních situací (např. proč je fakt hloupý nápad půjčit si na mikrovlnku u HomelessKreditu apod.).
PS: Jsem si vědom i toho, že můj program obsahuje plno různých restrikcí, které nejsou příliš pravicové. Proto taky v úvodu píšu, že je to ještě velmi umírněné. Byť i tak prostým lidem naprosto nepřijatelné.

5 komentářů

Karel K.

Jene, jděte s tím programem… …DO VOLEB! :) Stoprocentně byste měl můj hlas. Po letmém pročtení (ještě se k tomu vrátím zítra ráno s čerstvou hlavou) mám jen jeden malý pozměňovací návrh, týkající se školného (rozebírat ho budu v zítřejších Týdnovinách). Jinak zbytek se mi zatím líbí a to tak, že moc!

Škoda, že s alespoň polovinou vizí, které jste načrtl, nejde do voleb některá politická strana. Neměl bych tak důvod volit komunisty, kteří jsou pro mne víceméně jen vyjádřením nesouhlasu a odporu k dosud vládnoucím stranám.

Každopádně řekl bych, že od zpohodlnělých voličů, zvyklých (a státem přesvědčovaných), že se o ně stát a politici krásně starají, asi potlesk nezískáte :(

Karel K.

Ještě k tomu volebnímu systému:

- 0,5% – SUPER! Tohle by konečně bylo fér a demokratické

- panašování – to by už bylo naprosto dokonalé! Nevolme strany, volme lidi!

- preferenční hlasy – klidně bych dovolil i více hlasů – nevím, třeba 5, 6, 7… …kdo se o politiku aktivně zajímá, třeba by tam našel i více těch, jež by v ní rád viděl (ač by asi mnohdy nebyli na čelních místech kandidátek :) ).

Aan

k prvym dvom bodom nemam ziadne vytky, ale ta statna sprava:

3. toto je nemozne a uzko suvisi s bodom c.2, aby niesol zamestnanec hmotnu zodpovednost pri tych platoch co maju je absurdne, to by museli ist vyrazne hore platy aby mohla byt voci niekomu vyvodzovana hmotna zodpovednost za obrovske pokuty ktore moze sposobit, zodpovednost OK ze dotycny dostane padaka a nikdy sa uz nezamestna v statnej sprave, ale financna zodpovednost je naozaj absurdna, btw. statne pokuty ani neexistuju ked stat sam sebe zaplati pokutu, to je absurdne a pre stat de facto nulovy vydaj

4. pridal by som aj viac rokov, rok je predsa len malo a lahko by sa to nejako osulilo, aspon 3-5 rokov

5. toto vidim skor naopak a musel som si asi 3x precitat tu vetu ci tam je napisane „starsi 40 let“ a nie „mladsi 40 let“ ako mam skusenost so starymi senilnymi paprdami, tak by som dal skor horny limit do 50 a zospodu to mozno ani neobmedzoval ak je raz niekto schopny, vcera som zrovna sledoval na CT24 relaciu Politicke spektrum vecer ohldne dialnic, boli tam nejaki 2 stari paprdovia (obzvlast jeden ekolog sa snazil tvarit strasne mudro, az tak ze som pri jeho dristoch neskor uz vypinal zvuk) ktori boli uplne mimo ligu mladeho chalana (cca 25) ktory im tam daval lekcie ako ma co fungovat – nj ako pozeram tak Petr Mach ma az 34 rokov, ale tak ci tak by sa takto inteligentny clovek nedostal cez tvoju hlupu vekovu hranicu ktora by odpisala ludi na vrchole sil a kariery

tu by som pridal ohladne volebneho prava nove limity, volebne pravo by bolo obmedzene zdola 21 a zhora odchodom do dochodku, nech volia len ti co su v produktivnom veku a teda s najvyssou pravdepodobnostou oproti studentom a dochodcom aj vyrazne prispievaju na chod statu

Zdravotnictvo

1. nechapem preco musim mat akekolvek poistenie ked on nestoji, zdravotne poistenie ma byt cisto dobrovolne a logicky mi maju komercne poistovne ponuknut nieco tak vyhodne aby som zbytocne neriskoval vydavky na liecbu

3. toto v zasade funguje aj dnes (aspon na Slovensku, neviem ci je v Cesku tiez viacero zdravotnych poistovni a mozes si vybrat lekara akeho chces a nasledne fakturu od neho preplatit v poistovni)

Polnohospodarstvo

1. k tomu by som pridal aj vyrazne znizenie dotacii na solarne elektrarne/panely

2. kto ich zrusi prvy bude na tom najlepsie, predstav si ze cesko zrusi dotacie, potazmo svoje polnohospodarstvo, co z toho bude pre CR vplyvat? prakticky nic, vsetky staty naokolo budu dotovat ceskych spotrebitelov dotaciami do svojich polnohospodarstiev a cesi usetria navyse na dotaciach a inych nakladoch na polnohospodarov, danou za to bude zanedbatelny pocet nezamestnanych par percent ludi pracujucich v polnohospodarstve

Hans

Ad odpovědnost státních zaměstnanců

Samozřejmě bych nebyl proti kvalitní a malé státní správě, kde schopní lidé budou mít odpovídající platy. Navíc se proti způsobeným škodám mohou pojistit.

Zrovna teď třeba vyšlo najevo, že díky chybě zákonodárců neexistoval v části roku 2007 právní podklad pro výběr sociálního pojištění. Firmy se chystají nechat si ho vrátit a myslíte že lidé, kteří to způsobili, ponesou zodpovědnost? Ani náhodou, máme daňového poplatníka.

Ad věkový limit pro volené funkce

Jde mi o to, že je u nás nyní poměrně módní vystudovat filozifii a až do konce života se nechat živit z veřejných rozpočtů. Konkrétní věková hranice by samozřejmě mohla být předmětem diskuse a co já vím – třeba by stačilo to pravidlo odpracovat pár let v soukromém sektoru.

Ad omezení volebního práva

O tom chystám samostatný článek, ale asi je to neprůchozí :-(

Ad zdravotnictví

Sám bych byl také pro zcela dobrovolné pojištění – psal jsem, že to je stále velmi umírněný program :-) Takové varianty jsou u nás bohužel zcela neprůchozí, lidé se bojí rozhodovat o sobě samých a chtějí nad sebou dohled.

Ano, je u nás víc zdravotních pojišťoven, nicméně stát určuje, kolik je pojistné a že ho musím platit.

Aan

ad vekovy limit na volenu funkciu – sam pises ze sa ti akademicki mudrci daju riesit odpracovanymi rokmi v sukromnom sektore

inak nemam co bych dodal, snad len ze mas uzasny hosting, posl. dva dni nesiel priebezne pocas celeho dna nacitat tvoj web

Reagovat