O boji s přirozeností

Dnes je docela v módě bojovat s přirozenými věcmi. Z jejich přirozenosti vyplývá, že nad nimi nelze zvítězit (nejlepší je totiž vzít je na vědomí a jejich existenci se přizpůsobit). Ale to některým lidem nevadí, od této přirozenosti abstrahují a rádi by vymodelovali společnost k obrazu svému. Zatím vždy neúspěšně, ale to přece nevadí – věří, že teď už se to konečně povede.

A tak se třeba bojuje s tzv. konzumní společností, kdy se předpokládá, že někdo násilím přinutil lidi obchodovat mezi sebou, i když je to pro ně strašně nevýhodné (což poznají jen oni vyvolení, kteří chtějí lid tohoto zla zbavit).

Bojuje se proti zlému systému, který nás nutí dřít, abychom měli střechu nad hlavou. (Zde se abstrahuje od faktu, že naši střechu nad hlavou musí někdo postavit a ten někdo za to něco chce výměnou, jinak by to nedělal vůbec. Můžeme si taky střechu nad hlavou postavit sami, pak ale bude něco výměnou chtít ten, kdo nám připraví stavební materiál. Ale můžeme si obydlí také sestavit z hlíny a větviček nasbíraných v lese nebo bydlet pod mostem. Zkrátka každý, jak sám chce – nikde žádné nucení nevidím.)

Jedna z nejzásadnějších přirozeností, se kterou dnes různí pravdoláskomilové bojují, je negativní zkušenost jedince. Přitom se jedná o koncept, který je z evolučního hlediska velmi výhodný – když se nám přihodí něco zlého, snažíme se to příště podle různých příznaků předem rozpoznat a vyhnout se tomu.

Ale je to marné, protože pro různé rozumbrady má ona negativní příhoda větší cenu než my samotní, a nesmíme ji diskriminovat. Takže když potkáváme určité skupiny lidí, kteří se na nás dívají výhružně a vypadají podobně jako ti, co už nás několikrát okradli / přepadli, nesmíme to brát jako varování – zrovna tihle budou přece určitě hodní.

Jsem zvědav, jestli se někdy dočkám toho, jak nějaký Kocáb nebo Havel bude mumlat o tom, že i když už jsme se několikrát spálili o horká kamna, příště na ně tu ruku musíme položit znova, neboť je šance, že tato nás zrovna nespálí – a nebudeme je přeci předem diskriminovat!

Boj s přirozenými věcmi nadělá vždy více škody než užitku.

2 komentáře

Vasek

Uskutečnění pravdoláskařských vizí by znamenalo konec civilizace, tak jak ji známe. Absence negativních zkušeností by způsobila naprostou demotivaci všech, nikdo by neměl důvod se o cokoli snažit.

Obecně ke Kocábovi a spol.: Páchat dobro dokáže každé vemeno, pomoci konkrétním lidem, to je umění.

Ke stránkám Hansuv.net: Velice dobré počtení, tématicky, zaměřením na text i názorově se hodně blížíš mým stránkám Zrcadlo.blogspot.com. Upozornil mě na Tebe Blog.zarohem.cz, který Tě také chválí.

Hans

Díky za komentář; taky jsem zvědavý, jestli se nakonec pravdě a lásce tu civilizaci zničit podaří…

Reagovat